Request
GET Parameters
No GET parameters
POST Parameters
No POST parameters
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "NewsBundle:Front:view" |
| _forwarded | ParameterBag {#12
#parameters: [
"_controller" => "Felix\IndexBundle\Controller\IndexController::indexAction"
"pageCode" => "actualite-locale"
"code" => "confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9"
"_route" => "felix_index_index_index"
"_route_params" => [
"pageCode" => "actualite-locale"
"code" => "confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9"
]
"_firewall_context" => "security.firewall.map.context.default"
"_forward_controller" => [
FrontController {#1690
#container: appDevDebugProjectContainer {#464 …12}
}
"viewAction"
]
]
} |
| filter | 3 |
| request | Request {#9
+attributes: ParameterBag {#12
#parameters: [
"_controller" => "Felix\IndexBundle\Controller\IndexController::indexAction"
"pageCode" => "actualite-locale"
"code" => "confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9"
"_route" => "felix_index_index_index"
"_route_params" => [
"pageCode" => "actualite-locale"
"code" => "confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9"
]
"_firewall_context" => "security.firewall.map.context.default"
"_forward_controller" => [
FrontController {#1690
#container: appDevDebugProjectContainer {#464 …12}
}
"viewAction"
]
]
}
+request: ParameterBag {#10
#parameters: []
}
+query: ParameterBag {#11
#parameters: []
}
+server: ServerBag {#15
#parameters: [
"PATH" => "/usr/local/bin:/usr/bin:/bin"
"APP_ENGINE" => "phpcgi"
"APP_ENGINE_VERSION" => "7.2"
"ENVIRONMENT" => "production"
"DOCUMENT_ROOT" => "/home/chasseur/www/web"
"UNIQUE_ID" => "ac-M4xVs1m9aBfFMof1xIQAABh4"
"GEOIP_COUNTRY_CODE" => "US"
"GEOIP_COUNTRY_NAME" => "United States"
"GEOIP_DMA_CODE" => "0"
"GEOIP_AREA_CODE" => "0"
"GEOIP_LATITUDE" => "37.750999"
"GEOIP_LONGITUDE" => "-97.821999"
"SCRIPT_URL" => "/app_dev.php/actualite-locale/post/confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9"
"SCRIPT_URI" => "http://www.chasseurs74.fr/app_dev.php/actualite-locale/post/confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9"
"CFG_CLUSTER" => "cluster105"
"HTTP_HOST" => "www.chasseurs74.fr"
"HTTP_X_PREDICTOR" => "1"
"HTTP_X_FORWARDED_FOR" => "17.22.253.104"
"HTTP_X_FORWARDED_PROTO" => "http"
"HTTP_X_OVHREQUEST_ID" => "752e55a8340c1e7d68c2d6ee5379975b"
"HTTP_ACCEPT_LANGUAGE" => "fr-fr"
"HTTP_ACCEPT" => "text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8"
"HTTP_ACCEPT_ENCODING" => "gzip,identity"
"HTTP_USER_AGENT" => "Mozilla/5.0 (Macintosh; Intel Mac OS X 10_15_7) AppleWebKit/605.1.15 (KHTML, like Gecko) Version/17.4 Safari/605.1.15 (Applebot/0.1; +http://www.apple.com/go/applebot)"
"HTTP_X_FORWARDED_PORT" => "80"
"HTTP_X_REMOTE_PORT" => "41428"
"HTTP_X_REMOTE_IP" => "17.22.253.104"
"HTTP_X_REMOTE_PROTO" => "http"
"HTTP_FORWARDED" => "for=17.22.253.104; proto=http; host=www.chasseurs74.fr"
"HTTP_X_IPLB_UNIQUE_ID" => "1116FD68:A1D4_D5BA2110:0050_69CFCCE3_366432:1F0D86"
"HTTP_REMOTE_IP" => "17.22.253.104"
"SERVER_SIGNATURE" => ""
"SERVER_SOFTWARE" => "Apache"
"SERVER_NAME" => "www.chasseurs74.fr"
"SERVER_ADDR" => "10.105.40.4"
"SERVER_PORT" => "80"
"REMOTE_ADDR" => "17.22.253.104"
"SERVER_ADMIN" => "postmaster@www.chasseurs74.fr"
"SCRIPT_FILENAME" => "/home/chasseur/www/web/app_dev.php"
"REMOTE_PORT" => "41956"
"GATEWAY_INTERFACE" => "CGI/1.1"
"SERVER_PROTOCOL" => "HTTP/1.1"
"REQUEST_METHOD" => "GET"
"QUERY_STRING" => ""
"REQUEST_URI" => "/app_dev.php/actualite-locale/post/confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9"
"SCRIPT_NAME" => "/app_dev.php"
"PATH_INFO" => "/actualite-locale/post/confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9"
"PATH_TRANSLATED" => "redirect:/app.php/post/confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9"
"HOME" => "/homez.343/chasseur"
"PWD" => "/homez.343/chasseur/www/web"
"UID" => "chasseur"
"PHP_SELF" => "/actualite-locale/post/confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9"
"REQUEST_TIME_FLOAT" => 1775226083.9778
"REQUEST_TIME" => 1775226083
"argv" => [
"app_dev.php"
]
"argc" => 1
]
}
+files: FileBag {#14
#parameters: []
}
+cookies: ParameterBag {#13
#parameters: []
}
+headers: HeaderBag {#16
#headers: [
"host" => [
"www.chasseurs74.fr"
]
"x-predictor" => [
"1"
]
"x-forwarded-for" => [
"17.22.253.104"
]
"x-forwarded-proto" => [
"http"
]
"x-ovhrequest-id" => [
"752e55a8340c1e7d68c2d6ee5379975b"
]
"accept-language" => [
"fr-fr"
]
"accept" => [
"text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8"
]
"accept-encoding" => [
"gzip,identity"
]
"user-agent" => [
"Mozilla/5.0 (Macintosh; Intel Mac OS X 10_15_7) AppleWebKit/605.1.15 (KHTML, like Gecko) Version/17.4 Safari/605.1.15 (Applebot/0.1; +http://www.apple.com/go/applebot)"
]
"x-forwarded-port" => [
"80"
]
"x-remote-port" => [
"41428"
]
"x-remote-ip" => [
"17.22.253.104"
]
"x-remote-proto" => [
"http"
]
"forwarded" => [
"for=17.22.253.104; proto=http; host=www.chasseurs74.fr"
]
"x-iplb-unique-id" => [
"1116FD68:A1D4_D5BA2110:0050_69CFCCE3_366432:1F0D86"
]
"remote-ip" => [
"17.22.253.104"
]
"x-php-ob-level" => [
1
]
]
#cacheControl: []
}
#content: null
#languages: null
#charsets: null
#encodings: null
#acceptableContentTypes: null
#pathInfo: "/actualite-locale/post/confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9"
#requestUri: "/app_dev.php/actualite-locale/post/confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9"
#baseUrl: "/app_dev.php"
#basePath: ""
#method: "GET"
#format: null
#session: Session {#344
#storage: NativeSessionStorage {#343
#bags: [
"attributes" => AttributeBag {#339
-name: "attributes"
-storageKey: "_sf2_attributes"
#attributes: & [
"site" => 1
"_locale" => "fr"
]
}
"flashes" => FlashBag {#338
-name: "flashes"
-flashes: & []
-storageKey: "_sf2_flashes"
}
]
#started: true
#closed: false
#saveHandler: SessionHandlerProxy {#341
#handler: SessionHandler {#340}
#wrapper: true
#saveHandlerName: "files"
}
#metadataBag: MetadataBag {#342
-name: "__metadata"
-storageKey: "_sf2_meta"
#meta: & [
"u" => 1775226084
"c" => 1775226084
"l" => "0"
]
-lastUsed: 1775226084
-updateThreshold: "0"
}
}
-flashName: "flashes"
-attributeName: "attributes"
}
#locale: "fr"
#defaultLocale: "fr"
-isForwardedValid: true
} |
Cookies
No cookies
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept | "text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8" |
| accept-encoding | "gzip,identity" |
| accept-language | "fr-fr" |
| forwarded | "for=17.22.253.104; proto=http; host=www.chasseurs74.fr" |
| host | "www.chasseurs74.fr" |
| remote-ip | "17.22.253.104" |
| user-agent | "Mozilla/5.0 (Macintosh; Intel Mac OS X 10_15_7) AppleWebKit/605.1.15 (KHTML, like Gecko) Version/17.4 Safari/605.1.15 (Applebot/0.1; +http://www.apple.com/go/applebot)" |
| x-forwarded-for | "17.22.253.104" |
| x-forwarded-port | "80" |
| x-forwarded-proto | "http" |
| x-iplb-unique-id | "1116FD68:A1D4_D5BA2110:0050_69CFCCE3_366432:1F0D86" |
| x-ovhrequest-id | "752e55a8340c1e7d68c2d6ee5379975b" |
| x-php-ob-level | 1 |
| x-predictor | "1" |
| x-remote-ip | "17.22.253.104" |
| x-remote-port | "41428" |
| x-remote-proto | "http" |
Request Content
Request content not available (it was retrieved as a resource).
Server Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| APP_ENGINE | "phpcgi" |
| APP_ENGINE_VERSION | "7.2" |
| CFG_CLUSTER | "cluster105" |
| DOCUMENT_ROOT | "/home/chasseur/www/web" |
| ENVIRONMENT | "production" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| GEOIP_AREA_CODE | "0" |
| GEOIP_COUNTRY_CODE | "US" |
| GEOIP_COUNTRY_NAME | "United States" |
| GEOIP_DMA_CODE | "0" |
| GEOIP_LATITUDE | "37.750999" |
| GEOIP_LONGITUDE | "-97.821999" |
| HOME | "/homez.343/chasseur" |
| HTTP_ACCEPT | "text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip,identity" |
| HTTP_ACCEPT_LANGUAGE | "fr-fr" |
| HTTP_FORWARDED | "for=17.22.253.104; proto=http; host=www.chasseurs74.fr" |
| HTTP_HOST | "www.chasseurs74.fr" |
| HTTP_REMOTE_IP | "17.22.253.104" |
| HTTP_USER_AGENT | "Mozilla/5.0 (Macintosh; Intel Mac OS X 10_15_7) AppleWebKit/605.1.15 (KHTML, like Gecko) Version/17.4 Safari/605.1.15 (Applebot/0.1; +http://www.apple.com/go/applebot)" |
| HTTP_X_FORWARDED_FOR | "17.22.253.104" |
| HTTP_X_FORWARDED_PORT | "80" |
| HTTP_X_FORWARDED_PROTO | "http" |
| HTTP_X_IPLB_UNIQUE_ID | "1116FD68:A1D4_D5BA2110:0050_69CFCCE3_366432:1F0D86" |
| HTTP_X_OVHREQUEST_ID | "752e55a8340c1e7d68c2d6ee5379975b" |
| HTTP_X_PREDICTOR | "1" |
| HTTP_X_REMOTE_IP | "17.22.253.104" |
| HTTP_X_REMOTE_PORT | "41428" |
| HTTP_X_REMOTE_PROTO | "http" |
| PATH | "/usr/local/bin:/usr/bin:/bin" |
| PATH_INFO | "/actualite-locale/post/confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9" |
| PATH_TRANSLATED | "redirect:/app.php/post/confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9" |
| PHP_SELF | "/actualite-locale/post/confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9" |
| PWD | "/homez.343/chasseur/www/web" |
| QUERY_STRING | "" |
| REMOTE_ADDR | "17.22.253.104" |
| REMOTE_PORT | "41956" |
| REQUEST_METHOD | "GET" |
| REQUEST_TIME | 1775226083 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775226083.9778 |
| REQUEST_URI | "/app_dev.php/actualite-locale/post/confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9" |
| SCRIPT_FILENAME | "/home/chasseur/www/web/app_dev.php" |
| SCRIPT_NAME | "/app_dev.php" |
| SCRIPT_URI | "http://www.chasseurs74.fr/app_dev.php/actualite-locale/post/confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9" |
| SCRIPT_URL | "/app_dev.php/actualite-locale/post/confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9" |
| SERVER_ADDR | "10.105.40.4" |
| SERVER_ADMIN | "postmaster@www.chasseurs74.fr" |
| SERVER_NAME | "www.chasseurs74.fr" |
| SERVER_PORT | "80" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SIGNATURE | "" |
| SERVER_SOFTWARE | "Apache" |
| UID | "chasseur" |
| UNIQUE_ID | "ac-M4xVs1m9aBfFMof1xIQAABh4" |
| argc | 1 |
| argv | [
"app_dev.php"
] |
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| date | "Fri, 03 Apr 2026 14:21:24 GMT" |
| x-debug-token | "cd5e1a" |
Session
Session Metadata
| Key | Value |
|---|---|
| Created | "Fri, 03 Apr 26 16:21:24 +0200" |
| Last used | "Fri, 03 Apr 26 16:21:24 +0200" |
| Lifetime | "0" |
Session Attributes
| Attribute | Value |
|---|---|
| _locale | "fr" |
| site | 1 |
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Parent Request
Return to parent request (token = 14b539)
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "Felix\IndexBundle\Controller\IndexController::indexAction" |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.default" |
| _forward_controller | [
FrontController {#1690
#container: appDevDebugProjectContainer {#464 …12}
}
"viewAction"
] |
| _forward_token | "cd5e1a" |
| _route | "felix_index_index_index" |
| _route_params | [ "pageCode" => "actualite-locale" "code" => "confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9" ] |
| code | "confinement-soyons-fiers-d-etre-chasseur-9" |
| pageCode | "actualite-locale" |